Otváracia doba: pondelok zatvorené, utorok - nedeľa od 9:00 do 21:00 hodín.
V blízkosti slovensko-českých hraníc sa rozprestiera medzi turistami známe a obľúbené pohorie Javorníky. Jeho najvyšším vrcholom je Veľký Javorník, ktorý je ako stvorený na turistiku s rodinou a priateľmi. Očarí vás malebnými zákutiami, krásnou prírodou ako aj nenáročnosťou výstupových trás. Na severovýchodnom svahu tohto vrchu sa rozkladá najstaršia prírodná rezervácia na Kysuciach, rezervácia Veľký Javorník. Okrem pešej turistiky si to prídu na svoje aj milovníci horskej cyklistiky
Lyžiarske a horské stredisko Kasárne Javorníky sa nachádza v pohorí Javorníky a rozprestiera sa až po samotný hrebeň tohto pohoria. Nachádza sa na moravsko-slovenskom pohraničí a je dostupné z obcí Makov a Štiavnik (SR) a z obce Veľké Karlovice (ČR). Priamo pod najvyšším vrcholom Javorníkov (Veľký Javorník 1072 m n. m.) si môžete vychutnať krásnu prírodu ako stvorenú na letnú aj zimnú dovolenku alebo výlety s rodinou a priateľmi. Nadmorská výška 905-1070 m n.m. nás radí medzi TOP 20 % lyžiarskych stredísk na Slovensku.
Bumbálka je horské sedlo v hlavnom hrebeni Turzovskej vrchoviny, medzi vrchmi Beskydok a Beskyd, na slovensko-českej štátnej hranici. Južne od sedla pramení na slovenskom území potok Trojačka, zdrojnica Kysuce. Sedlo je vhodné na cyklovýlet s rodinou. Bumbálka je pomerne jednoduché stúpanie, oproti ostatným kopcom v okolí, ako napríklad Melocík
.
Vrch Živčáková, ako súčasť Turzovskej vrchoviny, sa rozprestiera nad obcou Korňa. Už od nepamäti tu na tomto mieste, v lese na strome, sa nachádzal obrázok Panny Márie, pri ktorom sa okolo prechádzajúci domáci zvykli modlievať.Hovorí sa, že Hájnik Matúš Lašút mal na tomto mieste v roku 1958 videnie Panny Márie Lurdskej. Od tých čias sa sem ľudia chodili modliť jednotlivo, ale i vo väčších skupinách. Z miesta si zároveň odnášali vodu z neďalekého prameňa, ktorému ľudia pripisujú liečivé účinky.
Mikovčákova Rozhľadňa na vrchu Kamenité je najstaršia vyhliadka v Javorníkoch, dokonca na celých Kysuciach. Stojí v nadmorskej výške 834 m n.m. Určite nepatrí medzi najvyššie, výška vyhliadky je len 3 metre nad terénom. Základ tvorí okrúhly kamenný múr so vstupným otvorom. Na vyhliadkovú drevenú plošinu vedie strmé drevené schodisko.
Na prírodné krásy v chotári obce Veľké Rovné a jej blízkych i vzdialených lesov, lúk, či vrchov, sa môžete pozerať aj z výšky. Stačí, ak zdoláte neveľký vrch Luby. Práve tu sa nachádza 19 metrov vysoká drevená rozhľadňa.
Sobášny palác v Bytči je súčasťou známeho zámockého areálu a patrí medzi najvýznamnejšie renesančné pamiatky v strednej Európe. Dokončený bol v roku 1601 a pravdepodobne ho stavali talianski majstri, ktorí pracovali i na Bytčianskom zámku. Postaviť ho dal palatín Juraj Thurzo, známy podporovateľ vzdelanosti.
Jednou z turistických atraktivít Súľovských skál je Hlbocký vodopád v minulosti nazývaný i Súľovským. Nachádza sa v lone prekrásnej Hlbockej doliny, len asi 1 km od obce Hlboké nad Váhom. Jeho pôvab v minulosti očaril i niektorých slovenských filmárov, vďaka čomu možno zábery z neho zazrieť v rozprávke Perinbaba či Soľ nad Zlato.
Vedeli ste o tom, že toto miesto ukrýva záhadnú svetovú raritu? Podobné gule nájdete len v USA, Rumunsku, na Novom Zélande alebo v Grónsku. Megoňky – kamenné gule sú európsky a svetový unikát. Napriek tomu je toto vzácne miesto na Kysuciach, neďaleko Čadce veľmi málo navštevované.
Skanzen Vychylovka sa nachádza v krásnom tichom horskom prostredí na Kysuciach. Múzeum kysuckej dediny a Skanzen Vychylovka sa pýši rôznymi skvostami. Jedným z nich je funkčná historická lesná úvraťová železnica, ktorá ponúka návštevníkom odviezť sa vláčikom prekrásnou prírodou až do sedla Beskyd, kde sa spája s Oravskou lesnou železnicou.